Wydarzenia tygodnia 9-15 grudnia 2024 PDF Drukuj Email

WTOREK – 9.00. Baranów. Futsal (piłka nożna halowa) chłopcy kl. IV-VI. Szkołę reprezentują: Szymon Mendel, Szymon Żurawka, Mateusz Skiba, Iwan Kostiuk, Tobiasz Rzepka, Filip Kokot, Kyrylo Moskvitin, Mikołaj Mendel, Patryk Jagieniak, Antoni Hadryś, Franciszek Tomalik.

ŚRODA – Warsztaty świąteczne dla wszystkich klas oraz przedszkola. Część kosztów pokrywa Rada Rodziców.

PIĄTEK- SOBOTA. Mistrzostwa Polski Szkół w badmintonie w Białymstoku. Szkołę reprezentują: Julia Małolepsza, Alicja Kokot, Milena Wróbel, Marcel Kmieciński, Bartosz Mendel, Fabian Wylęga. Opiekun p. Urszula Kurek.

SOBOTA. Turnieje badmintona w Rojowie k/Ostrzeszowa oraz w Puszczykowie k/ Poznania.

 

Dziękujemy prawie wszystkim uczniom klasy VII oraz siedmiu uczniom klasy VIII , którzy uczestniczyli w spotkaniu z panią Rzecznik Praw Dziecka Moniką Horną-Cieślak oraz p. senator Ewą Matecką. Termin i godzina spotkania nie była najlepiej wybrana, tym bardziej serdecznie Wam dziękujemy oraz p. Marcie Gruchockiej. Czasami jest tak, że swoje osobiste indywidualne sprawy warto podporządkować społeczności, w której żyjemy. W tym wypadku chodziło o reprezentowanie naszej szkoły.


W tym tygodniu będą odbywać się w szkole warsztaty wychowawczo- profilaktyczne w wymiarze 2 godzin dla każdej klasy prowadzone przez Centrum Profilaktyki „Ekspert” Szczegóły poniżej.


Pewne „zamieszanie” w organizacji zajęć lekcyjnych będzie również wynikać z organizacji prób przed gminnymi jasełkami, w które zaangażowane jest ponad 30 uczniów klas I-V.

Rada Rodziców 11 stycznia 2025 organizuje wieczorek taneczny w sali w Donaborowie.

Prosimy rodziców o przygotowanie fantów na wieczorek!

■ Od 9.12.2024 nowy tygodniowy plan lekcji w związku z czasową nieobecnością w pracy pani Lidii Wojciechowskiej. Pracę w szkole rozpocznie pan Karol Jadczyk, który w zastępstwie będzie prowadził lekcje historii, kółko kronikarskie oraz przejmie obowiązki bibliotekarza i wychowawcy klasy VII. Nauczanie języka polskiego w klasie VI i VII obejmie p. Marta Gruchocka.

■ZACHĘCAMY DO ŚLEDZENIA SZKOLNYCH I PRZEDSZKOLNYCH WYDARZEŃ NA FACEBOOKU. Tam wszystkie aktualne wydarzenia ze zdjęciami.

https://www.facebook.com/szkolawdonaborowie/

 

 

 

 

■ 20 grudnia 2024 Samorząd Uczniów organizuje tradycyjną loterię. Prosimy o przekazywanie fantów p. Annie Margielskiej. Mogą to być nowe lub używane rzeczy, np. książki, wyprane (!) pluszaki, zabawki, gry, puzzle, ozdoby itp.

■ WARSZTATY WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNE.

Termin realizacji: 09 i 10 i 12 grudnia 2024 (poniedziałek, wtorek, czwartek).

Ilość: 8x90min / Łącznie 16h lekcyjnych.

Trener prowadzący: Agnieszka Stachowiak

Tematyka:

- Klasy 1-4 / "Wyloguj się z sieci" - Projekt przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym od nowych mediów (komputer, Internet fonoholizm, portale społecznościowe).

- Klasy 5-8 / "Cyberprzemoc - bądź bezpieczny w sieci" - Projekt porusza tematykę przeciwdziałania wszechobecnej mowie nienawiści, hejtowaniu, zastraszaniu i prześladowaniu w Internecie.

Harmonogram zajęć:

09.12.2024 / Poniedziałek / 08:00 - 13:30

Lekcja 1,2 / Klasa 6

Lekcja 3,4 / Klasa 5

Lekcja 5,6 / Klasa 8

10.12.2024 / Wtorek / 08:00 - 13:30

Lekcja 1,2 / Klasa 1

Lekcja 3,4 / Klasa 2

Lekcja 5,6 / Klasa 7

12.12.2024 / Czwartek / 08:50 - 12:35

Lekcja 2,3 / Klasa 4

Lekcja 4,5 / Klasa 3

Agnieszka Stachowiak – Specjalista komunikacji i poradnictwa społecznego, Trener umiejętności społecznych, Pedagog pracy socjalnej, Wykładowca. Ukończyła 5 letnie studia na kierunku pedagogika na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe „doskonalenia umiejętności wychowawczych". W trakcie swojej kariery stała się certyfikowany trenerem Międzynarodowej Olimpiady Kreatywności (ze specjalną nagrodą Międzynarodowej Olimpiady Destination Imagination), trenerem programów profilaktyki rekomendowanej – „Domowi Detektywi", „Fantastyczne Możliwości" oraz „Debata", trenerem TUS, trenerem kontroli złości, terapeutą biofeedback a także ukończyła szkolenie trenerskie w ramach Projektu „Szkoła Trenerów" na Dolnośląskiej Akademii Rozwoju. Od kilku lat zajmuje się przygotowywaniem oraz prowadzeniem szkoleń i warsztatów profilaktycznych z różnej tematyki dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców szkół podstawowych. Łącznie ma na swoim koncie setki godzin zajęć z uczniami, osobami dorosłymi, osobami wykluczonych, osobami będącymi pod opieką Ośrodków Pomocy Społecznej.

"WYLOGUJ SIĘ Z SIECI" - projekt przeciwdziała uzależnieniom behawioralnym od nowych mediów (komputer, Internet, fonoholizm, portale społecznościowe). W dzisiejszych czasach coraz poważniejszym i ciągle rozwijającym się problemem wśród dzieci i młodzieży jest uzależnienie od telefonów komórkowych tzw. Fonoholizm a także nieustanny dostęp do Internetu oraz portali społecznościowych. Program „Wyloguj się z sieci" powstał z myślą o tym by dostarczyć uczniom kompletnej wiedzy na temat zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych, portali społecznościowych oraz bezczynnego przesiadywania na stronach internetowych. Chcemy pomóc wypracować uczniom prawidłowy schemat dnia uświadamiając, że będąc cały czas przyklejeni do komórek, Facebooka lub komputera zaniedbają relacje koleżeńskie, swoje obowiązki a przede wszystkim odbije się to na ich zdrowiu, zarówno fizycznym jak i psychicznym

Cel główny: Zminimalizowanie występowania uzależnień behawioralnych wśród uczniów

Cele szczegółowe:

- Nabycie wiedzy na temat mechanizmów uzależnień behawioralnych (siecioholizm, fonoholizm)

- Nabycie wiedzy o zagrożeniach wynikających z nadmiernego korzystania z telefonu i Internetu

- Poszerzenie wiedzy na temat metod odpowiedniego zarządzania czasem

- Uświadamiamy, że wirtualny świat daje złudne poczucie radości a zagłębienie się w nim nie jest metodą na zwalczanie nurtujących problemów.

- Nabycie wiedzy jak korzystać z Internetu i czerpać z tego korzyści żeby rozwijać swój potencjał a tym samym nie zaniedbywać swoich codziennych obowiązków.

- Omówienie problemy „SWT" czyli syndromu wyłączonego telefonu (panika, strach, lęk przed niespodziewanym wyłączeniem telefonu). Jak bronić się przed tym zjawiskiem.

„CYBERPRZEMOC – BĄDŹ BEPIECZNY W SIECI" – współczesne oblicze przemocy i jej następstwa wśród dzieci i młodzieży. Nieletni sprawcy cyberbullyingu stosują podobne metody co dorośli cyberstalkerzy. Cyberbullying polega między innymi na nękaniu innej osoby obraźliwymi wiadomościami, rozpowszechnianie w Internecie treści ośmieszających ofiarę np. przerobionych w sposób wulgarny bądź prześmiewczy zdjęć lub filmów na przykład za pomocą portali społecznościowych. Takie zachowanie może mieć negatywny wpływ na przyszłe życie ofiary ponieważ wszystkie treści zamieszczone w formie online mogą w konsekwencji zepsuć reputację w życiu realnym co często skutkuje wykluczeniem z grupy ,wśród rówieśników, prowadzi do lęków, obniża samoocenę, poczucie bezpieczeństwa i wywołuje objawy depresji. Według badań 60% sprawców przemocy w sieci to koledzy i koleżanki ze szkoły a 49% uczniów nikomu nie powiedziałoby że jest ofiarą cyberprzemocy. Podczas zajęć uczniowie poznają różne zagrożenia które mogą ich spotkać w Internecie, nabędą wiedzy jak na nie reagować oraz do kogo zwrócić się po pomoc i jak to zrobić. Uświadomimy uczniom że w wirtualnym świecie wcale nie są tak anonimowi jak by im się to mogło wydawać a wszystkie zamieszczone treści nie da się później tak łatwo „wykasować". W ramach przeciwdziałaniu temu zjawisku staramy się rozwijać kompetencje emocjonalne, poczucie własnej wartości oraz pobudzić empatie do drugiego człowieka uświadamiając co odczuwają ofiary przemocy - osoby prześladowane, hejtowane, wyśmiewane i wykluczane przez innych. Statystyki wskazują, że wymienione kompetencje społeczne, w odpowiedni sposób rozwijane wśród dzieci i młodzieży szkolnej, przekładają się na znaczące zredukowanie wśród nich zachowań przemocowych również w cyberprzestrzeni.

Cel główny: Bezpieczne poruszanie się w sieci oraz krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie

Cele szczegółowe:

- Nabycie wiedzy na temat hejtingu i przemocy w sieci.

- Nabycie wiedzy na temat przyczyn i skutków cyberbullyingu.

- Zachowanie pod wpływem emocji – skutki, odpowiedzialność.

- Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z narzędzi cyfrowych

- Uświadomienie, że wirtualny świat daje złudne poczucie anonimowości co nie jest prawdą

- Pobudzenie empatii, uświadomienie uczniom co odczuwają osoby prześladowane, wykluczane i wyśmiewane przez rówieśników.

- Integracja i współpracy między sobą jako element zapobiegania przemocy i agresji w grupie

■ Prosimy o wpłaty na Radę Rodziców 100 zł:

- w formie gotówki w sekretariacie,

- przelewem na konto: Bank Spółdzielczy Bank Ludowy

21 8413 0000 0406 8307 3000 0001

Tytuł: komitet 2024/25 imię i nazwisko dziecka.

 
Szkoła Podstawowa w Donaborowie
Szkoła podstawowa w Donaborowie, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting