Kącik dla rodziców PDF Drukuj Email

Czy warto rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

 

Czy w ogóle dobrze jest rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Od jakiego wieku należy rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Zastanawiam się, czy moje dziecko w ogóle wie co się wydarzyło' itd. To naturalne, że rodzice chcą chronić dzieci przed przerażającymi treściami. Rodzice boją się też, że w rozmowie z dzieckiem o wojnie popełnią jakiś fatalny, traumatyzujący błąd. Skąd ten lęk? Jakim cudem rozmowa rodzica z dzieckiem o wojnie miałaby być bardziej traumatyzująca niż treści, które docierają do naszego dziecka z TV, albo zwyczajnie kolegi z przedszkola ("Mamo, będzie III Wojna Światowa? Bo Adaś mówi, że tak"). Myślę sobie, że wczorajsze wydarzenia spowodowały, że także to my - rodzice - boimy się. Boimy się o siebie, o naszych bliskich, o niewinnych ludzi dla których wojna stała się rzeczywistością. Jak więc rozmawiać z dzieckiem o lęku, kiedy sami się boimy? Albo jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie, skoro do tej pory nie przechodziła nam przez gardło nawet baśń o "Dziewczynce z zapałkami" czy "Czerwonym Kapturku"? Jeśli jesteśmy już przy baśniach - jakiś czas temu mówiłam Wam o tym, że nie czytając dzieciom baśni pozbawiamy je wiedzy o tym, jaki naprawdę jest świat. A świat nie jest tylko dobry. Jest też zły, okrutny, niesprawiedliwy, jest podzielony na stronę jasną i ciemną. Od rana ratuje mnie jedna myśl, która powtarza się absolutnie w każdej baśni - że dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Boimy się towarzyszyć dzieciom w przeżywaniu ich smutku, strachu, ponieważ czujemy się wtedy bezradni. A umówmy się - nikt nie lubi czuć się bezradny. Tylko, że dzieci właśnie w takiej sytuacji potrzebują rodziców, którzy pomieszczą ich emocje. Bo gdzie w takim razie dziecko miałoby je przeżywać, jeśli nie przy nas? Kto inny ma nazywać emocje i pokazać, jak sobie z nimi radzić? Unikamy poczucia bezradności, ale wierzcie mi - dzieci codziennie w mniejszym czy większym stopniu czują się bezradne. Dlaczego? Ponieważ są zależne. Dla nich uczucie bezradności jest bardziej naturalne niż dla nas - dorosłych. Poza tym to właśnie dzieci często konfrontują nas z poczuciem bezradności. Wiem, że wielu z Was czuje teraz tę bezradność. Wiem, że my rodzice czasami po prostu nie wiemy co zrobić. Uznanie (a NIE zaprzeczanie) naszej bezradności, pozwolenie sobie na nią, może przynieść wiele korzyści. Im bardziej my pozwalamy sobie na bycie prawdziwym wobec dziecka, tym bardziej dziecko może być takie wobec nas. Unikanie rozmów o wojnie, unikanie odpowiadania na trudne pytania przyniesie więcej szkody niż pożytku. Boisz się, że przerazisz dziecko, albo że popełnisz jakiś błąd? Chcę Cię uspokoić. Odpowiedź nawet jeśli nie będzie idealna, albo nie będzie odpowiedzią na wzór z poradnika dla rodziców, będzie lepszą odpowiedzią, niż pozostawienie dziecka bez jakiejkolwiek odpowiedzi.

Tekst: psycholog Izabella Markiewicz

 

 

**********

Smartfony i tablety w rękach najmłodszych generują wiele korzyści i tyleż niebezpieczeństw. Prezentujemy kilka ciekawych aplikacji, które pomogą rodzicom sprawować kontrolę nad działaniami ich pociech.

Założenie blokady rodzicielskiej w telefonie jest bardzo rozsądnym posunięciem. Dzięki niej nasze dziecko nie będzie w stanie np. przypadkowo lub nieświadomie skasować cennych plików czy aplikacji. Uniemożliwi również zainstalowanie niepożądanych przez nas programów na telefonie oraz – a może przede wszystkim – zablokuje strony internetowe o treściach nieprzeznaczonych dla naszego dziecka.

Rodzicu pokaż dziecku, co dobre
Zobacz, co dziecko robi w internecie – nie każdy czas spędzony przed ekranem jest równie wartościowy. Pomóż dziecku podejmować właściwe decyzje. Przejrzyj raporty, historie z aktywności z informacjami, ile czasu dziecko spędza na korzystaniu ze swoich ulubionych aplikacji


Zarządzaj aplikacjami dziecka – dzięki powiadomieniom zatwierdzisz lub zablokujesz aplikacje, które dziecko chce pobrać ze Sklepu Google Play. Możesz też zarządzać zakupami w aplikacjach oraz ukryć wybrane aplikacje na urządzeniu dziecka.


Rozbudzaj ciekawość dziecka – pomóż wybrać dziecku aplikacje odpowiednie dla dziecka może sprawiać trudność.


Wyznaczaj granice – to Ty jako rodzic decydujesz, ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem urządzenia. Kontroluj czas korzystania przez dziecko z urządzeń. Wytyczenie granic pozwali Państwu zadbać o zachowanie równowagi w życiu dziecka poprzez wyznaczanie pory snu oraz limitów czasu korzystania przez dziecko z jego nadzorowanego urządzenia. Nie bój się blokować urządzenie dziecka – kiedy nadchodzi czas na zabawę na świeżym powietrzu, posiłek lub spacer z rodziną, możesz zdalnie zablokować urządzenie dziecka.

 

*Uważnie sprawdzaj aplikacje zainstalowane na urządzeniu dziecka i wyłączaj te, na które jako rodzic nie wyrażasz zgody, niektóre z aplikacje są płatne.

 

 

Bezpłatne aplikacja do zdalnej kontroli rodzicielskiej urządzeń mobilnych

· Chroń Dzieci w Sieci – Dziecko

· Opiekun Dziecka w Internecie

  • Kaspersky Safe Kids
  • K9 Web Protection

· Qustodio

· SocialShield

· Beniamin

 


 

 
Szkoła Podstawowa w Donaborowie
Szkoła podstawowa w Donaborowie, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting