Gminny Przegląd Teatralny PDF Drukuj Email

28 marca 2017 w Baranowie odbył się kolejny Gminny Przegląd Teatralny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl 2 i 3 przygotowani przez panią Ewę Przybylską. Przeczytajcie artykuł o tym wydarzeniu napisany przez pana Mirosława Sokołowskiego.

 

 

Zastanawialiście się czy w dobie wszechobecnej telewizji, Internetu i gier komputerowych istnieje jeszcze coś takiego, jak magia teatru? Pozytywną odpowiedź na to pytanie znaleźliśmy w Baranowie, gdzie we wtorek 28 marca, odbył się XVII Gminny Przegląd Teatralny. Dzieci kochają teatr! I to całym sercem!

Baranowski teatr to widownia z ławeczek ustawionych w ciasnej salce gimnastycznej, kulisy umiejscowione tuż za filarami oraz prawdziwa kurtyna. Zanim ta poszła w górę, świat stanął na głowie; zobaczyliśmy więc krasnoludki uwijające się wśród potężnych sześcianów lodu... z tektury, szczękające łańcuchami senne koszmary z roześmianymi buziami, i wydobyty z baśniowych czeluści XIX-wieczny Londyn zaludniony dżentelmenami we frakach i damami w stylowych kreacjach z epoki. Już w tym momencie było jasne, że jury Przeglądu - Joanna Gruszka, Edyta Lesiak, Julia Winiecka i Mirosław Sokołowski – stanie przed piekielnie trudnym zadaniem. Baranów oczarował widzów adaptacją ,,Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa” pt. „Zawsze można się zmienić”. Dzieci zagrały wspaniale, ukazując przemianę chciwego i skąpego kupca w człowieka wielkodusznego i miłosiernego. W rolę Ebenezera Scrooge’a wspaniale wcielił się Jakub Baranowski. W dojrzałej kreacji pokazał głębokie doświadczenie i przemianę skąpca zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Początkowo nieufny Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów. Przerażony wizją samotnej śmierci pojmuje beznadziejność takiego nastawienia do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu.

Łęka Mroczeńska pokazała nam autorską wersję Andersenowskiej baśni „Królowa śniegu”. W tej opowieści zachwyciła scenografia oraz aktorski błysk grającej jedną z drugoplanowych ról Ali Wylęgi. Jej Ćwirek był radosną iskierką – marzeniem, do której zmierzali Gerda i Kaj.

W trzecim przedstawieniu przygotowanym przez zespół ze Słupi widzowie zapoznali się z niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie („Bezpieczny Internet”). Popisową rolę w tym widowisku zagrała Julia Olejnik.

Donaborów przedstawił nam „Królewnę Śnieżkę”. Najskromniejsza personalnie inscenizacja (tylko 8 aktorek) wyróżniała się przede wszystkim barwnością kostiumów.

Wyniki

1. SP Baranów i SP Łęka Mroczeńska

2. SP Słupia i SP Donaborów

Nagrody za kreacje aktorskie: Jakub Baranowski, Julia Olejnik, Alicja Wylęga

 
Szkoła Podstawowa w Donaborowie
Szkoła podstawowa w Donaborowie, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting