Smog zmniejsza IQ dzieci PDF Drukuj Email

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na mózg dziecka już w okresie płodowym. U starszych dzieci zaobserwowano zaburzenia zachowania i trudności w koncentracji.

 

 

****

Smog zmniejsza IQ dzieci

****

 

Choć smog szkodzi wszystkim, to nie wszystkim jednakowo. Udowodniono, że szczególnie negatywny wpływ ma na rozwój dzieci, i to od samego początku, czyli już na etapie życia płodowego.

Naukowcy z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum UJ z Krakowa pod kierunkiem prof. Jędrychowskiego przez ponad 10 lat badali wpływ zanieczyszczonego powietrza na kobiety w ciąży i rozwój dziecka. Na przykładzie ponad 500 ciężarnych kobiet sprawdzono, jak na rozwijające się organizmy wpływają obecne w smogu wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) oraz pyły zawieszone PM2,5. W kolejnych latach po urodzeniu dzieci badania były kontynuowane. Zestawiano wyniki pomiarów dzieci, których matki były w czasie ciąży narażone na duże zanieczyszczenie powietrza, z tymi, których matki oddychały powietrzem lepszej jakości.

I co się okazało?

Negatywne skutki ekspozycji na zanieczyszczenia atmosferyczne w okresie prenatalnym były wyraźnie widoczne od razu po urodzeniu. Dzieci miały mniejszy obwód główki przeciętnie o 0,3 cm oraz mniejszą wagę i wzrost. Wyniki testów rozwojowych w kolejnych latach pokazały, że jako 5-latki dzieci te osiągały w testach inteligencji niższe wyniki średnio o 3,8 pkt, a u 9-latków zaobserwowano zaburzenia zachowania. Do tego dochodziły jeszcze częste infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i płuc[1].

Wyniki badań jednoznacznie pokazywały, że narażenie na zanieczyszczone powietrze wpływa na rozwój dziecka oraz jego przyszłe życie i zdrowie. Może skutkować deficytami uwagi, intelektu czy zaburzać rozwój emocjonalny i społeczny, a więc utrudniać normalne codzienne funkcjonowanie.

Niższe wyniki w testach inteligencji o 3,8 pkt to może się pozornie wydawać niewiele, ale właśnie taka różnica zdecyduje, czy dziecko będzie mogło w przyszłości myśleć np. o trudnych specjalistycznych studiach technicznych.

Jak to się dzieje?

Drobne cząsteczki pyłów zawieszonych PM2,5, które obecne są w zanieczyszczonym powietrzu, wraz z wdychanym tlenem z łatwością rozprowadzane są po całym organizmie. W ciągu zaledwie pięciu minut przedostają się z płuc do krwiobiegu i razem z krwią docierają do najważniejszych organów ciała, w tym serca i mózgu.

Te mikroskopijne drobiny zanieczyszczeń powietrza pokonują również barierę łożyskową i dostają się do krwiobiegu płodu. W czasie wspomnianego badania u matek i dzieci stwierdzono również takie samo stężenie toksyn, czyli że obecne w smogu węglowodory aromatyczne także przez tę barierę przenikały. Dla rozwijającego się dopiero organizmu to ogromne obciążenie.

Europejski Dzień Mózgu

18 marca świętujemy Europejski Dzień Mózgu. W ESA kolejny raz zwracamy uwagę na wpływ smogu na mózg i cały układ nerwowy człowieka. U osób, które są narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, mogą wystąpić: problemy z pamięcią i koncentracją, wyższy poziom niepokoju, stany depresyjne, zmiany anatomiczne w mózgu, przyspieszone starzenie się układu nerwowego, udar mózgu, wylew, choroba Alzheimera, a istniejące już wcześniej choroby mogą ulec zaostrzeniu.

Dlatego życzymy Wam dziś, abyście dotlenili swój mózg czystym powietrzem!

ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń.

 
Szkoła Podstawowa w Donaborowie
Szkoła podstawowa w Donaborowie, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting