Szkolna uroczystość z okazji Dnia Niepodległości PDF Drukuj Email

WOLNA I NIEPODLEGŁA
Żyjesz w wolnej Polsce. Ta wolność została Ci dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli o niepodległość- wywalczyli ją również dla Ciebie...


10 listopada 2022  w Naszej Szkole odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Młodzież z klasy 6 oraz chórek muzyczny z kl. 4 wraz z p. Martą Gruchocką oraz Agnieszką Skąpską-Hełką przygotowali inscenizację słowno-muzyczną, która przypomniała nam, jak cenne są dla Polaków wolność, tradycja i patriotyzm, a pieśni patriotyczne wywołały u niektórych łzę wzruszenia.

Uczniowie wszystkich klas założyli odświętne, galowe stroje, by oddać hołd tym, którzy przyczynili się do tego, żeby każdy Polak wiedział, jak ważną datą w dziejach naszego narodu był 11 listopada 1918 roku.

Uroczystą akademię uświetnił po raz pierwszy poczet flagowy (uczniowie kl.8), który z godnością prezentował biało-czerwoną flagę Polski.

Razem z przedszkolakami z Maluszków wzięliśmy udział w akcji MEiN Szkołą do Hymnu i w okolicach symbolicznej godziny 11.11 odśpiewaliśmy wszystkie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

*******************************************************************************************************************************************************************************

v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} 16.00 Normal 0 false 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}

"Kto ty jesteś? Polak mały"

Data 11 listopada to dla dzieci abstrakcja, tak samo, jak pojęcie „Święto Niepodległości”. Małe dziecko może nie od razu zrozumie, co to jest patriotyzm lub ojczyzna, ale to wcale nie oznacza, że nie możemy z nim o tym rozmawiać. Warto, by dziecko oswajało się z tymi pojęciami już od najmłodszych lat.

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych rzeczy czy też wspólne celebrowanie świąt, nie tylko narodowych.

Patriotyzm – to pojęcie kojarzy nam się bardzo poważnie: z honorem, szacunkiem i walką. Takie postrzeganie może nas blokować w mówieniu o patriotyzmie dzieciom. Często myślimy, że są na to jeszcze za małe, że nie pojmą prawidłowego znaczenia takiej postawy. Nic bardziej mylnego!

Rodzina najbliższą Ojczyzną dziecka…

Małe dziecko uczy się poprzez naśladowanie dorosłych, głównie rodziców i najbliższych członków rodziny. Dlatego też początkowo obraz Ojczyzny utożsamia z rodziną. Warto wykorzystać to i dawać dziecku dobry przykład, na przykład kultywować rodzinne tradycje, wywiesić flagę z okazji święta narodowego czy zabrać dziecko na wybory.

7 PODPOWIEDZI JAK UCZYĆ DZIECI PATRIOTYZMU:

1. Dawaj przykład - wywieś flagę, zabierz dziecko na wybory

Dzieci są chłonne jak gąbka, najlepiej uczą się poprzez obserwacje i naśladowanie. Wasza patriotyczna postawa, wyrażająca się poprzez uczestnictwo w wyborach czy też wywieszanie flagi, będzie dla nich najlepszym przykładem jak w praktyce wyrażać swój patriotyzm. Takim działaniom zawsze towarzyszyć powinna rozmowa, która wyjaśni wasze postępowanie i będzie zaczątkiem do realizowania kolejnych punktów z naszych podpowiedzi.

2. Poznawajcie wspólnie język ojczysty - wiersze, piosenki, legendy

Każdy z nas zna wiersz „Katechizm Polskiego dziecka” Władysława Bełzy, czyli: „Kto ty jesteś? Polak mały?...”. Warto czytać dzieciom legendy polskie, opowiadania historyczne dla dzieci, które przybliżą kulturę i życie w dawnej Polsce.

3. Poznawajcie symbole narodowe - flaga, herb, hymn

Biało- czerwona flaga czy wizerunek Orła Białego, to doskonałe wyjście do zabaw twórczych i spędzenia czasu wolnego bez wykorzystania komputera.

Warto opowiedzieć dziecku historię powstania pra, pra flagi. Zapoznać dziecko z legendą o Trzech Braciach Czech, Lech i Rus. A „Mazurka Dąbrowskiego” warto uczyć od małego, najlepiej podczas świąt lub rozgrywek reprezentacji Polski.

4. Zabieraj dzieci na wydarzenia sportowe

Gdzie najlepiej poczuć wspólnotę z innymi ludźmi i własną Ojczyzną? Zdecydowanie podczas rozgrywek sportowych, kiedy gra reprezentacja narodowa. Atmosfera stadionu czy hali sportowej to niesamowite przeżycie, a odśpiewany wspólnie hymn, to doznanie, którego nie da się z niczym porównać. Przy okazji meczów, warto też zwrócić uwagę na eksponowane symbole narodowe w ubiorze czy też malowane na twarzy. A wspólne kibicowanie wyzwala masę pozytywnych emocji!

5. Uczestniczcie w świętach narodowych

Nie tylko w marszach czy wiecach na Święto Niepodległości, ale celebrujmy także inne święta państwowe  (Dzień flagi – 2 maja) czy religijne (Wszystkich Świetnych – 1 listopada czy Boże Narodzenie). W ten sposób budujemy tożsamość narodową oraz rodzinne tradycje, które w dorosłym życiu dziecko będzie wspominało.

6. Wizytujcie miejsca symboliczne - miejsca pamięci, pomniki, cmentarze, muzea

Wspólne spacery i długie rozmowy w ich trakcie mogą być ciekawą lekcją historii i patriotyzmu. Wizyta w patriotycznych miejscach na pewno pozostanie na długo w świadomości dziecka i kto wie, czy nie będzie to jedno z pierwszych jego wspomnień, dotyczących poczucia tożsamości ze swoją Ojczyzną. Kolejną propozycją jest odwiedzanie muzeów. Wiedza przekazywana wraz z możliwością eksplorowania ciekawych wnętrz czy eksponatów, zdecydowanie lepiej zapada w pamięci niż suche fakty.

7. Zwiedzajcie Polskę

Nie tylko poprzez wycieczki krajoznawcze, ale również dzięki wędrówkom „palcem po mapie”. Jeśli nie posiadacie atlasu lub mapy samochodowej, wiele ciekawych propozycji do wydrukowania znajdziecie w Internecie. Świetnym pomysłem są, także gry planszowe pogłębiające wiedzę o naszym kraju.

Dzieciaki chłoną wszystko jak gąbka. Zarówno te dobre rzeczy, jak i takie, o których istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć. Od nas rodziców i nauczycieli, w dużej mierze, zależy, czym te gąbki nasiąkną.

Głęboko wierzymy, że im więcej dobra, szacunku dla innych i miłości do siebie nawzajem dzieciaki dostaną od nas w dzieciństwie, tym lepszymi ludźmi będą w przyszłości. Warto o to zadbać od początku.

Propozycje materiałów, które można wykorzystać w budowaniu tożsamości narodowej u dziecka:

LEGENDY POLSKIE https://www.bajkowyzakatek.eu/p/spis-tresci.html

INTERAKTYWNE GRY I ZABAWY http://www.polskatolubie.pl/cwiczenia-na-tablice-interaktywna/

https://eduzabawy.com/gry-online/memory/patriotyczne/

 

Załączniki:
Pobierz (2022.11.10(1).jpg)2022.11.10(1).jpg[ ]1906 Kb
Pobierz (2022.11.10(2).jpg)2022.11.10(2).jpg[ ]1346 Kb
Pobierz (2022.11.10(3).jpg)2022.11.10(3).jpg[ ]1695 Kb
Pobierz (2022.11.10(4).jpg)2022.11.10(4).jpg[ ]1882 Kb
Pobierz (2022.11.10(5).jpg)2022.11.10(5).jpg[ ]1588 Kb
Pobierz (2022.11.10(6).jpg)2022.11.10(6).jpg[ ]1521 Kb
Pobierz (2022.11.10(7).jpg)2022.11.10(7).jpg[ ]1115 Kb
Pobierz (2022.11.10(8).jpg)2022.11.10(8).jpg[ ]1598 Kb
Pobierz (Polak_maly.docx)Polak_maly.docx[ ]22 Kb
 
Szkoła Podstawowa w Donaborowie
Szkoła podstawowa w Donaborowie, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting